Kurs e-Senior

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czarnym Borze odbyły się pierwsze bezpłatne warsztaty komputerowe prowadzone przez bibliotekarzy w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek”, w którym Biblioteka bierze udział.

Images: esonior1.JPG Images: esonior2.JPG

Przez 2 tygodnie (15-26.11.2010 r.) uczestnicy pierwszej edycji kursu e-SENIOR opanowali podstawowe umiejętności w posługiwaniu się komputerem i Internetem. Teraz już każdy z kursantów potrafi pisać i formatować teksty, zakładać foldery, pobierać i zapisywać pliki, obsługiwać pocztę elektroniczną, wyszukiwać informacje w Internecie. Zdobyli rzetelne przygotowanie do samodzielnego „surfowania” w sieci, chociaż z pewnym lękiem rozpoczynali naukę. Zasadą kursu było nierobienie notatek, ponieważ uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe, które stanowią użyteczną pomoc i pomogą im utrwalić zdobytą wiedzę oraz rozwijać umiejętności. W ostatnim dniu warsztatów kursanci odebrali certyfikaty stwierdzające ukończenie kursu z podstaw obsługi komputera i Internetu.

Images: esonior3.JPG Images: esonior4.JPG

Warsztaty spotkały się z dużym zaciekawieniem osób po 50. roku życia, bezpłatne zajęcia i możliwość nauczenia się klikania, logowania, mailowania oraz przeszukiwania zasobów Internetu przeszły najśmielsze oczekiwania Biblioteki. W związku z tym 29 listopada 2010 r. ruszyła II edycja kursu komputerowego e-SENIOR, i kolejna możliwość obcowania ze światem komputerów. Uczestnicy chwalą sobie kameralność kursu – pięcioosobowe grupy, przystępnie podane informacje. Kurs e-SENIOR to „strzał w dziesiątkę” Biblioteki. W opinii uczestników to inicjatywa, której brakowało w ofercie kulturalno-edukacyjnej na terenie naszej gminy.

Images: esonior5.JPG Images: esonior6.JPG

Od 1 grudnia 2010 r. ruszyły już zajęcia w Filii Nr 1 w Witkowie, które pomogą starszemu pokoleniu w nadążaniu za zmieniającą się rzeczywistością poprzez wprowadzenie ich w świat nowoczesnych technologii.

Zajęcia dla seniorów odbywały się cyklicznie (jesień 2010 – wiosna 2011). Od początku ich realizacji, czyli od IV kwartału 2010 r. do końca I kwartału 2011 r. wzięły udział 22 osoby. Od 8.02. 2011 r. ruszyła kolejna edycja kursu e-SENIOR.

Wypowiedź Pana Jana, jednego z uczestników kursu:

Dzięki uczestnictwie w bezpłatnym kursie komputerowym uwierzyłem w swoje możliwości i pokonałem kolejną barierę. Postanowiłem zmierzyć się z tym przedsięwzięciem zapisując się na warsztaty e-SENIOR. Cieszyłem się z każdej nowej opanowanej umiejętności w posługiwaniu się komputerem i Internetem. Przystępnie podane informacje pozwoliły opanować mi pisanie i formatowanie tekstów, zakładać foldery, pobierać i zapisywać pliki, obsługiwać pocztę elektroniczna, wyszukiwać informacji w Internecie. Otrzymane materiały szkoleniowe, stanowiły użyteczną pomoc i pomogły mi utrwalić zdobytą wiedzę oraz rozwijać umiejętności. Dzisiaj mając 67 lat kupiłem małego laptopa z przenośnym Internetem. Zabieram go na działkę, gdzie mogę słuchać moich starych ulubionych przebojów, wysyłać listy elektroniczne do znajomych, używać komunikatora Gadu-Gadu. Mogę również porozmawiać z bratem mieszkającym w USA i spojrzeć w oczy wykorzystując Skype. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez komputera.

W ramach międzynarodowej akcji Tydzień z Internetem 2011, dnia 4 marca 2011r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czarnym Borze odbyło się integracyjne spotkanie Wirtualny koncert życzeń. Uczestniczyło w nim udział 25 osób w wieku 15-80 lat. Duża frekwencja była efektem dobrze zorganizowanej akcji promocyjnej. Wcześniej rozwieszano plakaty, rozdawano ulotki. Informacje o pla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>