Akademia Orange

„Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek”

Gminna Biblioteka w Czarnym Borze otrzymała z Fundacji Orange dotację finansową w celu pokrycia kosztów edukacji, popularyzacji i zwiększenia wykorzystania Internetu, a w szczególności kosztów zapewnienia dostępu do Internetu w placówce głównej biblioteki i jej filii w roku 2010.

Celem Programów „Biblioteki z Internetem TP” oraz „Akademia Orange dla bibliotek” jest nie tylko dostarczenie technologii dostępu do Internetu, ale także stworzenie warunków, które pozwolą bibliotekom publicznym przekształcić się w ważne dla lokalnej społeczności nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne.

 

Cel Programu

Głównym celem Programu „Biblioteki z Internetem TP” jest wzmocnienie informacyjnej i społecznej roli bibliotek publicznych na wsiach i w małych miastach. Biblioteki mają stać się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi dla mieszkańców gmin i powiatów. Ideą Programu jest umożliwienie grupom społecznym zagrożonym wykluczeniem cyfrowym spełnienia ich potrzeb i aspiracji poprzez rozpowszechnianie nowoczesnych narzędzi zdobywania wiedzy i informacji. Głównym narzędziem jest dostęp do Internetu. Tylko Grupa TP jest w stanie go udostępnić w tak szerokim zakresie na terenie RP.
Program „Biblioteki z Internetem TP” wpisuje się w dotychczasowe działania Grupy TP na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego, a szerzej także w programy rządowe, takie jak: Plan Informatyzacji Państwa i Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Akademia Orange

Celem programu grantowego Akademia Orange jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży poprzez wspieranie innowacyjnych projektów edukacyjnych, które w nowatorski i atrakcyjny sposób zachęcają do zdobywania wiedzy. Dodatkowym celem Programu jest pokazanie, że Internet i nowoczesne technologie mogą i powinny być narzędziem edukacji, dzięki którym można odkrywać otaczający nas świat. Tematem przewodnim pierwszej edycji Programu jest edukacja kulturalna.

www.fundacja.orange.pl

Program prowadzony jest na mocy porozumienia w sprawie internetyzacji polskich bibliotek publicznych z dn. 6 sierpnia 2009 r. zawartego pomiędzy TP, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Jednocześnie Fundacja Orange zainaugurowała program „Akademia Orange dla bibliotek”, którego celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>